İnflamatuvar Bağırsak Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (İBHAYD)

5 Ocak 2017 tarihinde Ömür Akkaya ve Ercan Aracı önderliğinde 16 gönüllü İBH hastası tarafından İzmir’de kuruldu. Dernek yönetiminde sadece hasta ve hasta yakınları yer almaktadır.

Derneğimiz İBH yani ülseratif kolit ve crohn hastalarının yardımlaşma ve dayanışmaları, hasta haklarının korunması ve geliştirilmesi, yeni tedavi yöntemleri konusunda yaşanan gelişmelerin paylaşılması ve sorunların çözümü amacı ile kurulmuştur.

Derneğimiz hem üyeleri hem de ülseratif kolit ve crohn hastalarının tıbbi, hukuki ve insani gereksinimleri ve haklarının karşılanması, hasta ve hasta yakınlarının hastalıklar, tedaviler ve yaşam standartları konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla konusunda uzman kişi ve kurumlarla birlikte eğitim, sempozyum ve benzeri organizasyonları geliştirmeyi hedeflemektedir.

Dernek Olarak Neler Yapıyoruz?

İBH Hasta Okulları
Bilgilendirme Seminerleri
19 Mayıs ve 1-7 Aralık İBH Farkındalık günlerinde farkındalık yaratmak amacıyla boğaz köprüleri, ikiz kuleler, iş merkezleri, sembolik merkezleri (İzmir Saat Kulesi, Galata Kulesi gibi) mor ışıkla aydınlatmak.
AVM ve festival alanlarında sevgi yollarında farkındalık stantları kurmak.

Türkiye’de ilk kez İzmir’de gerçekleştirdiğimiz Acil Tuvalet Bekleyemez Kart uygulamasını tüm Türkiye genelinde uygulamak için çalışmalarımız devam etmektedir.