Merhaba,

Ben Ömür Akkaya 1983 yılında İzmir’de doğdum. Aslen Kahramanmaraş Elbistan’lıyım. Evli ve bir çocuk babasıyım.

2012 yılında ilk defa ülseratif kolit hastalığı ile tanıştım ve bir kaç yıl uğraş sonrası tanı alabildim. İzmir’de bir devlet hastanesinde tedavime devam ettim ve burada zaman içerisinde bir kaç hasta ile tanıştım. Ercan Arıcı ile hastane koridorunda sohbetlerimiz sırasında doktorların da önerisi ile bir dernek kurma kararı aldık. İlk önce whatsapp grubu kurduk fakat yetersiz geldiği sosyal medya sayfası oluşturduk. Türkiye’deki birçok hastanın derneğe ihtiyacı olduğunu fark ettik ve 2016 yılının Ekim ayında dernekleşme için gerekli evrakları İçişleri Bakanlığı İzmir İl Sivil Toplum Müdürlüğüne teslim ettik. 05-01-2017 Tarihinde İzmir merkezli olarak resmi dernek statüsüne geçtik. Derneğimizin adı İNFLAMATUVAR BAĞIRSAK HASTALARI VE AİLELERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ kısa ismi ise İBHAYD. Resmi faaliyete geçtiğimiz günden bu yana ekip arkadaşlarımla gönüllü olarak projeler geliştirdik. Dernek üyesi arkadaşlarım ve diğer üyelerimiz beni başkan olarak seçtiler. Bir dönem başkanlığın ardından ikinci dönem genel kurulda tekrar seçtiler ve ikinci kez güven tazelemiş olmaktan onur duydum. Yurt dışında bulunan EFCCA gibi federasyon Crohns Colits gibi dernek ve vakıfları da takip ederek ülkemizdeki İBH hekim dernekleri olan Türk Gastroentoloji Derneği ve İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Derneği ile tanıştık. Sonrasında bizler de bir çok projeye imza attık ve başta T.C Cumhurbaşkanlığı T.C Sağlık Bakanlığı, T.C Sosyal Güvenlik Kurumu, Kent Konseyi, Belediyeler, İl Sağlık Müdürlükleri, valilik, kaymakamlık gibi kurum ve kuruluşlar, kamu ve özel hastanelerle birlikte sorunları çözmek için gerekli adımları attık.

Hasta hakları için çalışmaya devam ediyoruz. Yurt dışında olan Acil Tuvalet Bekleyemez Kart projesi gibi bir uygulamayı Türkiye’de ilk kez İzmir’de hayata geçirdik. İllerde simge olan köprüler, kuleler gibi gözde yerleri mor ışıkla aydınlatarak farkındalık gerçekleştirdik. Pandemi döneminde online pandemi öncesinde ise yüz yüze İBH Hasta Okulları ve hasta bilgilendirme odaklı seminerler gerçekleştirdik. Aramıza yeni katılan üyelerimiz İBHAYD DERNEK TV Youtube kanalımıza üye olup videoları izleyerek bilgilerini tazeleyebilirler. Kongre ve seminerlere misafir olarak katılarak sizler için her daim bilgilerimizi güncellemeye devam ediyoruz.

Bu yıl 5. yılımızı kutluyoruz. Bugüne kadar 7/24 hep yanınızdaydık. Sizin sesiniz, sizin gücünüz ve sizin derneğiniz olarak yanınızda olmaya devam edeceğiz.

ÖMÜR AKKAYA

İnflamatuvar Bağırsak Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı